2013. február 22., péntek

Isaac Marion – Warm bodies, Eleven testek


„Because we want it.”



Felháborodva eszméltem rá, hogy nálunk egész áprilisig húzzák a Warm bodies bemutatását. Már az első trailer után egész oda lettem az újító ötletért, hogy a zombi fiúra rátalál a szerelem. Tehát hónapok óta várom, hogy a moziba kerüljön és tényleg széles vásznon szerettem volna látni, erre ez?!? Na, de így találtam rá a könyvre.

Isaac Marion első könyve hatalmasat robbant. Pedig kezdetben nem volt több, mint egy kilenc oldalas novella, I am a zombie filled with love címmel. A fiatal (és nagyon szimpatikus) író rájött, hogy ennél sokkal több van az ötletben. De még mennyire! Végül egy szó szerint, világmegváltó szerelmi történet kerekedett belőle.

Annyira gördülékeny olvasmány, hogy egy fél nap alatt végeztem vele. Hiába tudja az ember, hogy nagy valószínűséggel hova fut ki az egész, mégis kíváncsi. Például én nagyon féltem, hogy kicsit eldrámázza a történetet és R-nek meg kell halnia a végén. Tehát, a stílus. Valahogy olyan kellemes. Pihe könnyű és mégis fájdalmas. Persze nem kell annak lennie, aki csak a szórakozásra vágyik, az simán kizárhatja a mélyebb vonalat, mert sehol sem törli arcon, amolyan most akkor megmondom a tutit c. rész. Persze, azért ott van. A keserédesség, fanyar humor és a gördülékenység teszi igazán élvezhetővé. A meglepő felvetés, hogy egy zombi gondolataiba látunk bele fél perc után teljesen természetessé, fogyaszthatóvá válik.

Valószínűleg nem véletlen, hogy Stephanie Meyer dicsérő szavai állnak a borítón, hasonló kategória, de nem, nem a Twilight, hanem sokkal inkább a Burok az, amivel összecseng. Nyilván nem az alap ötletre gondolok, hogy az ősi rém legyen a szerelmes. Mert igaz, ez közös pont, bár Meyer előtt is komoly kultúrája volt a vámpír történet romantikus, erotikus feldolgozásának, így nem nevezném újítónak, amíg Marion előtt még nem próbálkozott senki hasonlóval. (igaz, Frankeinstein szörnye is nőt akart és kezdetben R is a saját fajtájából választott, hogy kipróbálja a szerelmet) Szóval a Burokra hasonlít, mert R-ben is ugyanazok a körök játszódnak le, mint Melanie testébe helyezett Vándorban. A szerelem kezdetben nem az övé, csak a helyzet hozza úgy, hogy mégis sajátjaként éli meg az érzelmet. (Természetesen ehhez különlegesnek kell lenni.) Emlékeket kap, ami a test(résszel) járt, aminek az életét köszönheti (ki így, ki úgy egyikük táplálék, másikuk burok formájában). Mindemellett a hangvétel is összecseng. Bár, a Warm bodies negyed annyira sem szerelmes regény.

Azt hiszem, kijelenthetem, hogy R az irodalomtörténet egyik olyan karaktere, aki a legfurcsább jellemfejlődésen megy át. Plusz, ezt nem kell nagyítóval keresni. Az akarat és a szerelem erejével új fajta zombi válik belőle. Persze a klasszikus felnőtté válás szabályait alkalmazva. Így a szükségletek és érzelmek koordinálása. A jó és rossz közti különbség tétel. Az emlékekből való építkezés. A felelősség válalás, önkifejezés. Ezeket mind, mind meg kell tanulnia, még sok más mellett. Hamar el is érkezünk a központi gondolathoz. Merthogy R nem egyszerűen tanulja meg a dolgokat. Nem egy magától értetődő folyamat részeként. Fel kell, hogy merüljön benne a vágy, majd tennie is kell érte

Nem véletlen, hogy egy akaratszegény társadalom romjain játszódik a történet. Egy változásra, megújulásra képtelen faj kihalásának küszöbén. Hogy egy passzoló képzavarral éljek, hiszen mindenki tudja, hogy erősebb kutyának áll a zászló. Lényegtelen, hogy a probléma nem szűnik meg, de egyetlen igazi „megoldásként” csak az erőszak létezik. Azt a tényt pedig egyszerű figyelmen kívül hagyni, hogy az eredmény, amihez ez vezet nem oldja fel az eredeti konfliktust. Persze sokkal egyszerűbb a többséghez tartozni és szimplán elfogadni a helyzetet. Hiszen az emberbe kiskoruk óta nevelik, hogy van az a kikerülhetetlen „ez van és csak mert” faktor. Nyilvánvaló, hogy nem kevés erőre, bátorságra van szükség az alapvetések megkérdőjelezéséhez. Majd ez nem is elég, mert a válasszal, új megoldással kell előállni, amúgy nem ér semmit az egész. A könnyebb kivitelezéshez pedig Marion mutat utat, aki (a történet alapján) úgy gondolja, hogy a barátok segítenek az akadályok leküzdésében. Sőt, a végső konklúzió ezen a téren az volt, hogy ha az agyalás nem vezet előre, bele kell vágni és majd lesz valahogy. Ahogy az én apukám szereti mondogatni olyan még nem volt, hogy nem volt sehogy.